До 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС

Рейтинг Користувача: / 2
ГіршаКраща 

До 30-річчя аварії на Чорнобильській АЕС

         26 квітня 1986 року, тридцять років тому, сталася жахлива трагедія на Чорнобильській АЕС, масштабна катастрофа, яка згубила життя багатьох тисяч людей.

         Чорнобиль – невеличке українське містечко, що потопало  в зелені вишень та яблунь.

         Влітку у Чорнобилі любили відпочивати багато людей. Приїздили сюди надовго, на ціле літо, готували на зиму соління і варення, збирали гриби, яких удосталь було у тутешніх лісах, засмагали на сліпучо-чистих піщаних берегах Київського моря, рибалили.

         І здавалося, що напрочуд гармонійно і нерозривно зжилися тут краса поліської природи і сховані у бетон чотири блоки АЕС, розміщеної неподалік на північ Чорнобиля.

         Весна між Десною і Прип`яттю одягала барвисту, шовком вишиту сорочку і не думала навіть про смерть.

         Атом ще спав покірно – в реакторах, ще не чули його загрози поліські бори і вода.

         Проте в ту саму ніч з 25 на 26 квітня 1986 року над четвертим реактором Чорнобильської атомної електростанції нічну пітьму розірвало полум`я і відлік часу став уже не мирним, а бойовим і аварійним.

         Першими до реактора за тривогою прибули пожежні з охорони АЕС. Їх було 28. Ніхто з них не здригнувся, не відступив; і кожний гідний того, аби про нього говорили, писали, пам`ятали. Про кожного!

         А зовсім поряд, у двох кроках від них, крізь розірваний вибухом бетон випромінював смертоносну радіацію понівечений реактор атомної станції.

         Страшна температура плавила графіт, сипались уламки захисту.

         Основна кількість радіоактивних матеріалів випала у вигляді опадів на території Білорусі, Росії та України. Радіоактивність на території понад 100 тис. км виявилася в 5-10 разів вищою за норму.

           Десятки тисяч людей вимушені були покинути свої домівки та їхати з рідних місць.

         Серед природних і техногенних катастроф, які сталися упродовж історії людства Чорнобильська займає особливе місце. Вона засвідчує всемогутність і безсилля людини.

         15 грудня 2000 року Чорнобильську атомну станцію закрили. 30 років минуло з дня трагедії на Чорнобильській АЕС. Вона фактично нездоланна, оскільки головним її наслідком є радіація, незрима й невідчутна, здатна діяти протягом тисяч років і на величезних територіях.

         Саме тому тема Чорнобильської трагедії близька не лише українцям, а й людям усього світу.

         Чорнобильська трагедія – це жорстоке і, мабуть, останнє попередження людству про те, що час розкидати каміння вже минув і настав час каміння громадити.

         Дзвони Чорнобиля закликають: «Таке не повинно повторитись!» Нашій планеті вистачить одного Чорнобиля! Тож давайте берегти оточуючий світ!

 

                   Деякі факти про аварію на ЧАЕС та її наслідки

1.       Найглобальніша техногенна катастрофа на Землі – аварія на Чорнобильській АЕС (1986 р.). За міжнародною шкалою ядерних подій (INES), їй присвоєно сьомий рівень небезпеки (надважка аварія).

2.          Чорнобильська АЕС була однією з п`яти атомних станцій України, яка, в залежності від пори року, виробляла від чотирьох до восьми відсотків всієї української електроенергії.

3.                 Після аварії на Чорнобильській АЕС сумарний вихід радіоактивних матеріалів становив 50 мільйонів кюрі, що рівнозначно наслідкам вибухів 500 атомних бомб, скинутих у 1945 році на Хіросіму.

4.         На ліквідацію наслідків вибуху на ЧАЕС було мобілізовано 600 тисяч людей з усього колишнього Радянського Союзу.

5.               Від аварії на Чорнобильській атомній електростанції радіоактивного опромінення зазнали майже 8,4 млн жителів Білорусі, України та Росії.

6.                       Навколо Чорнобильської АЕС непридатними для проживання залишилися 150 тис.кв.км.

7.               Будівництво нового саркофага над четвертим енергоблоком розпочалося у 2012 році, а завершити об`єкт планують наприкінці 2017 року. Проект передбачає будівництво гігантської арки заввишки 108, завдовжки 150 і завширшки 257 метрів. Це буде найбільший у світі рукотворний рухомий об`єкт. Гарантія безпеки всього комплексу майже сто років.

 

 

Головне меню

 

Онлайн радіо

Слушать онлайн радио

monBaner

© Чернівецький медичний коледж, 2013

© Розробка/верстка: Лазоряк Василь Миколайович